Czy żeby przetrwać dachowanie pojazdu potrzebne są uprawnienia? - bezpieczeństwo i higiena pracy

safety day poznań

Kiedy musimy wydostać się z auta

Prowadzenia samochodu wydaje się czynnością niezwykle powszechną i łatwą. Rzeczywistość jednak weryfikuje to stwierdzenie. Okazuje się, że jest to czynność niezwykle odpowiedzialna. Prowadząc auto odpowiadamy nie tylko za swoje bezp

Czy żeby przetrwać dachowanie pojazdu potrzebne są uprawnienia? - bezpieczeństwo i higiena pracy safety day poznań
ieczeństwo ale również innych użytkowników ruchu drogowego. Musimy pamiętać, że szczególnie narażonymi uczestnikami są piesi. W sytuacji zderzenia z autem są bezbronni i niczym niechronieni. Czy można zrobić coś, co poprawi bezpieczeństwo na drogach? Wystarczą do tego profesjonalne i systematyczne szkolenia kierowców pod okiem doświadczonych instruktorów. Badania wykazują, że szkoląc technikę jazdy stajemy się coraz lepszymi kierowcami. Szkolenia bhp w zakresie ruchu drogowego pozwalają nam na bycie świadomymi kierowcami. Dociera do nas, że rozpędzony samochód w sytuacji krytycznej jest bezwładną stalową masa, która niszczy wszystko, co stanie jej na drodze. Doskonale na naszą świadomość wpływa symulator dachowania. Kiedy musimy wydostać się z auta leżącego na boku lub dachu, możemy przekonać się, że jest to niezwykle trudne i z reguły źle się do tego zabieramy. Dobre kursy starają się omówić i przewidzieć każdą potencjalnie niebezpieczną sytuację na drodze. Kursy na poziomie dotyczą również obsługi samochodu. Warto wiedzieć jak wyjąć bezpiecznie akumulator lub odpalić auto korzystając z przeznaczonych do tego kabli.


Z pomocą przychodzą między innymi kampanie

Wypadki drogowe wciąż stanowią jedną z najczęstszych przyczyn śmierci i uszczerbku na zdrowiu, szczególnie w porze zimowej. Ogromną rolę odgrywa więc edukacja kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, tak aby mieli świadomość konsekwencji swoich nieraz bezmyślnych zachowań. Z pomocą przychodzą między innymi kampanie społeczne, szkolenia, a także wszelkiego rodzaju symulatory.
Dzięki nim uczestnikom przybliżone zostają różne niebezpieczne sytuacje, możliwe jest także porównanie konsekwencji wypadku, w którym uczestnicy zastosowali się do przepisów bhp, oraz takiego, w którym nie miało to miejsca. Do takich symulatorów zalicza się na przykład symulator poduszki powietrznej, czyli demonstracja jej pracy z pomocą manekina. Innym przykładem jest symulator dachowania, pozwalający uczestnikowi wsiąść do samochodu obracającego się wokół własnej osi. Istnieje także chociażby symulator zderzeń, czyli ruchomy fotel na który wchodzi uczestnik, aby przekonać się jakie siły działają na jego ciało w czasie podobnego wypadku.
Tego typu urządzenia spełniają niezwykle ważną funkcję uświadamiania kierowców i pasażerów na temat niebezpieczeństw czyhających na drodze oraz pozwalają poznać własną reakcję na znalezienie się w niebezpiecznej dla zdrowia lub życia sytuacji. Być może ta świadomość pomoże im kiedyś uniknąć groźnego wypadku.


W takiej sytuacji kiedy mamy do

Wielu młodych kierowców zbyt lekceważąco podchodzi do prowadzenia pojazdu. Mimo przebytego szkolenia i wiedzy o konsekwencjach, świeżo upieczeni kierowcy wsiadają pewnie za kierownicę i czują się jakby jeździli od zawsze. Dopiero w momencie zdarzenia losowego, takiego jak wypadek czy kolizja, zauważają swoje błędy w postępowaniu. Przecież można było zwolnić wcześniej, nie trzeba było wyjeżdżać na przeciwległy pas w zakręcie czy wsiadać na miejsce kierowcy na dzień po suto zakrapianej imprezie.

Jak jednak zapobiec niebezpiecznej sytuacji wcześniej, a nie w momencie, kiedy jej skutki są już nieodwracalne? Czy przestrzeganie przepisów bhp w samochodzie musi dojść do skutku, kiedy jesteśmy już poszkodowani? Niekoniecznie. Z pomocą w przyswajaniu młodym kierowcom tego, co dzieje się podczas wypadku przychodzi nam symulator dachowania.

Ta niepozorna nazwa skrywa za sobą realną sytuacje, w jakiej znajdują się pasażerowie i kierowca podczas wypadku. Uczestnicy wsiadają do pojazdu, który dzięki specjalnej maszynie, obraca się pokazując nam jak zachowują się nasze ciała podczas wypadku, a także jaką trajektorię lotu przyjmują przedmioty pozostawione "luzem" w pojeździe. W takiej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z zachowaniem, nawet zwykła butelka wody może stanowić dla nas śmiertelne zagrożenie.

Podsumowując. Każdy kierowca powinien choć raz przekonać się, czym jest symulator dachowania, aby zachować pokorę za kierownicą i uchronić nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego.


Oczywiście w trakcie kursów prawa jazdy

Kiedy jeździmy samochodem wówczas bardzo rzadko myślimy o tym, że w każdej chwili może stać się nam coś złego. Oczywiście nie zamierzamy nikogo przekonywać, aby począwszy od teraz zacząć myśleć o jeździe autem w sposób katastroficzny. Pisząc to chcielibyśmy raczej zachęcić wszystkich wsiadających do pewnego rodzaju refleksji ufając, że zmusi ona do głębszego przemyślenia swojego zachowania na drodze i zachęci do tego, aby stosować szeroko rozumiane zasady bhp podczas podróży. Zbyt wiele bowiem w naszym życiu widzimy przykładów tego jak tragiczne w skutkach może być lekceważące podejście do tego zagadnienia. Każdą osobę, która nie do końca wierzy w to jak traumatycznym wydarzeniem może być wypadek samochodowy zachęcamy do tego, aby wypróbowała symulator dachowania. Tego typu urządzenia bardzo precyzyjnie potrafią oddać wszystko to co dzieje się z naszym pojazdem na przykład wtedy, gdy wypada poza drogę. Wydaje się z resztą, że tego rodzaju szkolenia mogą okazać się bardzo dobrym pomysłem dla wszystkich. Ubolewać jedynie należy nad tym, iż nie są one obowiązkowe dla każdego kto stara się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Oczywiście w trakcie kursów prawa jazdy poruszane są zagadnienia związane z bezpieczeństwem, jednak patrząc na życiową praktykę należy jasno stwierdzić, iż są one wciąż niewystarczające.


Odpowiedzią na nie stały się z

Nikogo z pewnością nie trzeba przekonywać o tym jak ważne jest bezpieczeństwo w dzisiejszych czasach. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym nie tylko stajemy się bardziej świadomi na temat otaczającego nas świata, lecz przede wszystkim wiąże się z tym również wzrost potencjalnych zagrożeń. Odpowiedzią na nie stały się z resztą w pewnym stopniu przepisy bhp. Najlepiej widać to chociażby na przykładzie poruszania się po drogach. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie chcąc przetransportować się z jednego miejsca do drugiego zaprzęgali konia i udawali się w podróż. Dziś mamy coraz szybsze auta, które niemalże migiem dowożą nas na miejsce. Niestety wraz ze zwiększeniem prędkości wystąpiło ryzyko innych niebezpiecznych zjawisk jak chociażby dachowania. Jest to bardzo groźna sytuacja, która zagraża naszemu życiu. Na szczęście na rynku dostępne są różne szkolenia pozwalające na chociaż częściowe przygotowanie się do takiej sytuacji. Niejednokrotnie takie placówki mają na swoim wyposażeniu takie urządzenia jak symulator dachowania. Pozwala on na wierne odwzorowanie tego typu akcji, dzięki czemu można choć trochę wyćwiczyć prawidłowe zachowanie i reakcje, które się z tym wiążą. Oczywiście bez względu na wszystko najlepiej jest po prostu unikać wszelkich niebezpiecznych zachowań, które mogą spowodować wypadek.



© 2019 http://bezpieczenstwo-i-higiena-pracy.berno.com.pl/